top of page

APİTONİC PROPOLİS

TÜKETİM ÖNERİLERİ VE BİLGİ KLAVUZU

 

1 ml propolis ekstraktı içerisinde 200 mg propolis reçinesi bulundurur %20.

Ürünün hazırlanmasında yerli kırmızı propolisler kullanılmıştır.

Propolis ürünlerimiz daha önceden analizini yaptırarak belirlediğimiz kaliteli propolis odakları seçilip ve  bu bölgelerdeki yerli arıcılarımıza eğitim vererek kontrollü şekilde elde edilmektedir.

Propolislerimizin fenolik bileşik analizlerine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tüketim şekli ve uyarılar bölümünü mutlaka okuyunuz.

 

Saklama koşulları

Oda ısısında saklayınız. Buz dolabında çökelme yapabilir bu durumda, oda ısısına aldıktan bir süre sonra çalkalayarak kullanınız.

Sıcakta veya güneş altında bırakmayınız. Bu durumda genleşmeye bağlı kapak bölgesinde sızdırma olabilir. 

Ateşe atmayınız veya ateşe uygulamayınız.

TÜKETİM ÖNERİLERİ

*Doktor Tavsiyesi ile kullanınız.

 

* Propolis İLAÇ değildir. Her şeyde (ilaç veya doğal ürünler) olduğu gibi propoliside yüksek dozda kullanmak sağlık sorunlarına neden olabilir. 

 

Kullanmadan önce bir hekime danışılması önerilir. Bebekler (3 yaş altı), ileri derece hamileler, organ yetmezliği gibi sorunları olan kişilerin doktor önermedikçe kullanmamalıdır.  Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa, ilaç etkileşimi olabilir. Propolis kullanacağınız zaman hekime düzenli kullandığınız ilaçları mutlaka söyleyiniz.

*Başka firma veya markaların tüketim önerilerine göre kullanmayınız. Mutlaka tüketim önerilerini okuyarak ürünü kullanınız.

 

*Kademeli başlangıç

İlk kullanımda 1 sprey basımı veya 1 damla ile başlayınız. Kademeli olarak tavsiye edilen miktarlara çıkınız. Herhangi bir kaşıntı kızarıklık durumunda kullanımı kesiniz.

 

Basit alerji testi

İlk kez kullanıyorsanız kolun iç kısmındaki yumuşak bölgeye veya bilek iç kısmına bir damla veya bir sprey basımı uygulayın. Herhangi bir kızarıklık veya alerjik bir durum yoksa kullanabilirsiniz. Burada herhangi bir alerjik durumun oluşmaması tüketim sırasında alerji oluşturmayacağı anlamına gelmez. Mutlaka kademeli başlangıç önerisine uyarak başlayınız.

Tüketim şekli ve uyarılar

 Propolisde standardizasyonun zorluğu nedeniyle sabit biz doz söylemek zordur. Damla için; Yetişkinlerin günde maksimum 20 damla ve bir seferde 8 damlayı geçmesi önerilmez. Çocukların günde maksimum 15 damla ve bir seferde 4 damlayı geçmesi önerilmez.. Sprey için: Yetişkinlerin günde maksimum 8 sprey basımı ve bir seferde 3 sprey basımını geçmesi önerilmez. Çocukların günde maksimum 4 sprey basımı ve bir seferde 2 sprey basımını geçmesi önerilmez. 

Uygulama parçalı dozlarda gün içerisine yayılması tavsiye edilir.

 

Kullanım

Direkt olarak ağız içerisine uygulanarak üzerine bir bardak su içilebilir. Bunun dışında su, soda meyve sular, bal, pekmez, ekmek vb. ürünler üzerine ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Süt ile birlikte propolis içerisindeki fenolik bileşenler şelasyon (emilemez kompleks yapı) oluşturur. Bu yüzden süt ile birlikte kullanımı tavsiye edilmez.

 

Göze uygulamayınız!!!

Çocukların ulaşamayacağı yerde tutunuz!!!!

İlaçlar ile birlikte aynı anda alınması tavsiye edilmez!!!

Farklı markaların tüketim önerilerine göre kullanmayınız.!!!

 

*Sürekli kullanmayınız. Haftada 4 gün kullanıp 2 gün ara vererek veya 3 hafta kullanıp bir hafta ara vererek kullanmanız önerilir.

 

Propolis ekstraktının acımsı tadından dolayı özellikle çocuklar olmak üzere birçok kişi kullanmak istemez. Bu gibi durumlarda evinizde propolisli şeker, propolisli ekmek yaparak veya kurabiyelerinize ekleyerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Propolisli şeker

 Bir kavanoza bir miktar küp şeker koyup üzerine her şeker için 3 s-damla veya bir sprey basımı olacak şekilde ekleyiniz. Şekerler hızlı bir şekilde propolisi absorbe edecektir. Kavanozun ağzını hava alacak şekilde ince bir bez ile kapatıp 3-4 gün bekleyin propolisin sıvı kısmı uçtuktan sonra kuru propolisli şekerleri 1 doz olacak kullanabilirsiniz.

1_edited.jpg

Şekil-2 Propolisli Şeker Yapımı

Propolisli ekmek

 Evde kullandığımız ekmekleri aşağıdaki şekildeki gibi dilimleyin. Her dilime 1 fıs veya 3 damla propolis ekleyiniz. Sonrasında 30-40 derecede fırında veya üzerine bez örterek kıtır ekmek olacak şekilde kurutun. Propolisli ekmekleri bir kavanoza koyarak biz doz şeklinde tüketebilirsiniz. Çocuklara sabah kahvaltılarında üzerine bal sürerek tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

2_edited.jpg

Şekil-2 Propolisli Ekmek Yapımı

Olumsuz Etkiler!!!

Aşırı alerjik bünyeli bireyler kullanmadan doktoruna mutlaka danışması tavsiye edilir..

Alerjik bünyeli bireylerde deride kızarıklık ve kaşınma gibi etkiler oluşabilir. Bu durumda dozu azaltabilir veya kullanımı tamamen kesmeniz gerekir. 

Çok uzun süre sürekli kullanımda ağız içinde yaralara, dişte sarı lekelerin oluşumuna neden olabilir. 

Deri üzerine sürekli kullanımda kontak dermatit yapabilir.

Çok yoğun hazırlanan propolisler ekstraktları kabızlığa neden olabilir.

Dişlerde oluşan sarı lekeler propolisin koruyucu tabakasıdır. Kullanımı kestikten bir süre sonra normale dönecektir.

bottom of page